Türkiye’nin ilk yapay zekâ akademisyeni, Sivas’ta davranış bilimleri dersi veriyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sefer Darıcı, birçok farklı yapay zekâ modelini kullanarak Derya Aslan adında bir yapay zekâ karakteri geliştirdi. Bu karaktere doktorluk unvanı veren Doç. Dr. Darıcı, karakterin üniversitede “davranış bilimleri” dersini, içeriğe uygun şekilde anlatabildiğini ve öğrencilerin yazılı olarak ilettiği her soruya yanıt üretebildiğini kaydetti. 

Profesör olabilir

Hürriyet gazetesinin haberine göre, daha iyi sonuçlar almak için karakteri geliştirmeye devam edeceğini belirten Doç. Dr. Darıcı, “Yasal durumların değerlendirilmesiyle, yazdığı makalelere ve yapay zekâ dünyasındaki düzenlemeler kapsamında kendine bulduğu yer itibarıyla profesörlüğe kadar yükselebilir” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Darıcı, rektörlükten izin alındıktan sonra YÖK’ten verilecek onay halinde gelecek eğitim yılında Dr. Derya’nın, kadrolu akademisyen olabileceğini de aktardı.

Daha iyi iletişim kurabilmek için Türkçe tasarlandı

Karakterin dilinin Türkçe tercih etmesini  öğrencilerde iletişim kurmasında daha faydalı olabileceği düşüncesi ile hareket ettiğine bağlayan Darcı, “Her öğrencinin öğrenme çıktıları ve anlamadığı konular birbirinden farklı. Karşısındaki insan görünümlü bir yapay zekâ ile Türkçe irtibat kurabilmesi ve bunu istediği zaman yapabilmesi çok önemli.” dedi.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir