Lüks parfümlerin gerçek yüzü. Korkunç gerçek ortaya çıktı

Dünyaca ünlü lüks parfüm markalarının, beğenilen parfümlerinin arkasındaki korkunç gerçek açığa çıktı. BBC tarafından yapılan araştırmaya göre, iki büyük şirketin tedarikçileri parfüm üretiminde kullanılan çiçekleri küçük çocuklara toplatıyor.

Çocuk işçiliği, lüks parfümlerinden üretilmesinde kullanılırken geçtiğimiz sene birçok dev kozmetik markası, Mısırlı çocukları yasemin toplamaya zorladı.

Mısır’da, dünyanın en önemli yasemin yetiştirme bölgelerinden biri bulunuyor. Lüks markalar ise, üretim bütçelerini düşük tutmak amacıyla çocukları oldukça düşük ücretlerle çalıştırıyor. Mısırlı işçiler ise, düşük maaşlarla çalıştıkları için çocuklarını da çalıştırmak durumunda kalıyor.

Parfüm endüstrisinde tedarikçileri denetleme sisteminin yetersiz olduğu da gözler önüne serilirken, Birleşmiş Milletler’in modern kölelik alanında çalışan Özel Raportörü Tomoya Obokata, lüks markaların çocuk işçiliğiyle mücadele noktasında pek çok söz verdiğini fakat verilen bu sözlerin yalnızca kağıt üzerinde kaldığını iletti.

Mısır’da bulunan Gharbia bölgesinde, ailesiyle birlikte tarlada çalışan 10 yaşındaki Basmalla, kardeşleriyle gece 3’te kalkarak çalışmaya başladığını anlattı. Anne Heba ise yaşları 5 ile 15 arasında değişen çocuklarını çalıştırmadan yeterli parayı kazanamadıklarını ifade etti.

Mısır’da yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle, lüks markalar için çalışan tarım işçilerinin aldığı paranın gittikçe düştüğü vurgulanırken, yasemin toplayarak geçimini sağlayan 30 bine yakın kişinin ne kadarının çocuk olduğu noktasında kesin bir rakam bulunmuyor.

Mısır’da 15 yaş altı çocukların 07.00-19.00 arasında çalışmasının yasak olmasına rağmen, bu yasağa uyulmuyor ve bu durum, lüks parfüm markalarının insan hakları ihlallerine göz yumduğunu ve etik sorumluluklarını yerine getirmediğini gözler önüne seriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir