Bir ABD Eyaleti Bitcoin Yatırımı Yaptı, Makro Guru ‘Ralli’ Dedi!

Wisconsin Eyaleti Yatırım Kurulu, Salı günü kripto varlıklarına çok sayıda yatırım yaptığını açıkladı. Kurul, Mart ayı sonunda 99.167.688 dolar değerinde 2.450.400 ETF hissesinin yanı sıra 63.687.310 dolar değerinde 1.013.000 Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hissesine sahip. Bu arada, makro guru Raoul Pal, bir parabolik bir ralliye işaret etti.

ABD Eyaleti, Bitcoin ve kripto yatırımları yapıyor!

Wisconsin Eyaleti Yatırım Kurulu Salı günü yaptığı 13F başvurusunda, 2024’ün ilk çeyreğinin sonunda yatırım yöneticisi BlackRock’ın spot Bitcoin borsa yatırım fonu olan iShares Bitcoin Trust’ta yaklaşık 100 milyon dolar tuttuğunu açıkladı. SEC’e yaptığı başvuruya göre Kurul, Mart ayı sonunda ETF’nin 99.167.688 dolar değerinde 2.450.400 hissesine sahip. Ayrıca, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) yaklaşık 63.687.310 dolar değerinde 1.013.000 hissesini tutuyor.

Coinbase, Marathon Digital, Riot Platforms, Block, Cipher Mining, Cleanspark ve MicroStrategy gibi diğer kripto para firmalarının hisseleri de Kurul’un portföyünde yer alıyor. Wisconsin Eyaleti Yatırım Kurulu, kamu emekliliği ve diğer vakıf fonları için yatırımları yöneten bir Wisconsin eyalet kurumu. Kurul geçmişte başka kripto yatırımları da yaptı. Web3 yatırımlarına ek olarak geleneksel finansal yatırım araçlarına da yatırım yapmaya devam ediyor.

Spot Bitcoin ETF Hacmi Piyasa Payı

ETF analisti, şaşkınlığını dile getirdi: Bu sıradan bir şey değil!

Bloomberg’in ETF analisti, Kurul’un spot Bitcoin ETF‘lerine olan ilgisinin beklenenden daha hızlı geldiğini belirtti. Eric Balchunas sosyal medya platformu X’te “Vay canına, bir devlet emeklilik maaşı ilk çeyrekte IBIT satın aldı. Normalde bu büyük balık kurumlarını 13F’lerde bir yıl kadar göremezsiniz. Ancak gördüğümüz gibi bunlar sıradan lansmanlar değil. İyi bir işaret, kurumlar sürü halinde hareket etme eğiliminde olduğundan daha fazlasını bekliyoruz.” dedi.

IBIT, daha önce geleneksel ETF’ler tarafından kırılan rekorları geride bırakmış olmasıyla da dikkat çekiyor. Balchunas’ın gözlemlediği üzere IBIT, bir ETF’nin yönetim altındaki varlıklarda 10 milyar dolara ulaşma rekorunu kırdı. Daha önce JPMorgan Nasdaq Equity Premium Income ETF (JEPQ) bu rekoru elinde tutuyordu. Ayrıca, 10 milyar AUM’ye ulaşması yaklaşık üç işlem yılı almıştı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere IBIT bu eşiği 49 günde aştı.

Makro Guru parabolik bir Bitcoin rallisi öngörüyor!

Ünlü finans uzmanı Raoul Pal kısa bir süre önce Bitcoin’in değerinde önemli bir artış öngördü. Bu bağlamda Pal, yaklaşan “Kripto Yazı ve Sonbaharı” sırasında parabolik bir ralliye işaret etti. Ünlü finans uzmanı, piyasanın yakında kendi deyimiyle “Muz Bölgesi ”ne gireceğini öngörüyor. Bu dönemin kripto alanında tam ölçekli bir çılgınlığı tetiklemesini bekliyor. Ayrıca, bunun 2025’e kadar devam edeceğini tahmin ediyor.

Bu olgu, 2008 finansal sıfırlanmasından bu yana net bir döngüsellik gösteren küresel likidite döngüsüyle bağlantılı. Ayrıca bu döngü, ayarlanmış faiz oranları ve borç vadeleri tarafından yönlendiriliyor. Pal’a göre bu durum ideal bir makroekonomik ritim yaratıyor. Pal, ‘Kripto Yazı’yla Ethereum ve Solana gibi kripto para birimlerinin Bitcoin’den önemli ölçüde daha iyi performans göstereceği altcoin sezonunu kastediyor. Pal, “Likidite artışının Muz Bölgesi yaratma eğilimi var” diyor.

Raoul Pal Mevcut Bitcoin Döngüsünü Önceki Döngülerle Karşılaştırıyor. Kaynak: X

Pal, bunun altında yatan etkenin, borç çevirme işlemlerini yönetmek için gerekli likidite dalgalanmalarıyla güçlendirilmiş, tekrar eden bir iş döngüsü olarak tanımladığı “Her Şey Kodu” olduğunu açıklıyor. Bu döngünün para biriminin değerini düşürerek varlık fiyatlarını optik olarak artırdığını iddia ediyor. Seküler benimseme trendlerinden yararlanan teknoloji ve kripto varlıklarının bu koşullar altında gelişmesi muhtemel. Pal, 2019 yılında Bitcoin’i “gülünç derecede düşük değerli” olarak ilan etti. Bu görüş, kripto piyasasının gidişatına ilişkin mevcut iyimser bakış açısıyla örtüşüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir